top of page

Položaj, povijest i zanimljivosti

Položaj Karina je idealan za aktivni odmor onih koji su željni istraživanja i uživanja u prirodnim ljepotama srednjeg jadrana. Okružen sa 4 nacinalna parka i jedan park prirode i takvo okruženje omogućava dnevne izlete.

 

 

Nacionalni park PAKLENICA 39 km

Nacionalni park Krka 60 km

Nacionalni park Kornati 32 km (brod)

Nacionalni Plitvička jezera 130 km

Park prirode Vransko jezero 35 km

Gornji Karin je naselje na jadranskoj obali smješteno oko 16 kilometara od Benkovca. Ovaj priobalni gradić broji oko 900 stanovnika. Ovo malo mjesto ima bogatu povijest koje datira još od rimskog razdoblja za koje svjedoče arheološki ostaci hrama božice Latre i manji amfiteatar koji govori da je grad u to doba imao status rimskog  muncipija. Nekadašnje stanovništvo uglavnom se bavilo stočarstvom i vinogradarstvom, danas je turizam glavna djelatnost. Turistička ponuda ovog gradića je raznolika.

Uz brojne povijesne znamenitosti posjetioci mogu uživati u čistom moru, ljepotama prirode te i u gastronomskoj ponudi autohtonih delicija. Smještaj za turiste je uglavnom privatnog tipa u apartmanima i sobama obiteljskih kuća u kojima domaćini svojim gostoprimstvom i ljubaznošću svakom svom posjetiocu čine odmor u potpunosti ugodnim. Na ovom slikovitom mjesto u čije se more ulijevaju rijeke Karišnica i Bijela, na samom ušću gdje se mješaju slana i slatka voda, formirao se mulj tj. ljekovito blato koje se sve više koristi u svrhe terapijskog liječenja i budućeg razvijanja zdravstvenog turizma.
 

Franjevački samostan
Bezgrješnog Začeća Blažene Djevice Marije

Franjevački samostan Bezgrješnog Začeća Blažene Djevice Marije, Karin - podignut je u 15. stoljeću, na ruševinama benediktinske opatije, sagrađene u 9. stoljeću. Zna se da je Nikola Lapsanović, gospodar grada Karina, potomak roda Lapčana, podigao u Karinu samostan za naseljene Franjevce u 15. st, a  da je njegova žena Elizabeta obdarila samostan dotacijama, te je vjerojatno pokopana u franjevačkoj crkvi sv. Marije. Kameni križ od pletera u zidu samostanskog hodnika svjedoči iz doba hrvatskih narodnih vladara i karinskih Lapčana. Samostan u Karinu pripadao je Bosanskoj vikariji od osnutka 1429. do 1514. godine, kada je ista razdijeljena na dvije provincije - Bosnu Hrvatsku i Bosnu Srebrnu, a samostan je dodijeljen Bosni Hrvatskoj. Trinaest godina kasnije Karin su osvojili Osmanlije i samostan se našao u njihovu carstvu. Franjevci ostaju u Karinu i kada taj kraj pada pod tursku vlast, te i pod turskom vlašću pastoriziraju okolni kraj, a to su nastavili i kasnije. Širili su pobožnost prema Mariji i prema sv. Paškalu, zaštitniku stoke.  Za vrijeme turskih ratova, na početku Kandijskog rata (1645- 1669.) samostan je razoren, a temeljitu obnovu doživio je početkom 18. stoljeća oko 1720. god. U samostanu su u prošlosti djelovale škole, te postoji mala, ali vrijedna knjižnica, a tu je i malo samostansko groblje. Prvotna samostanska zgrada imala je samo prizemlje i prvi kat, dok je drugi kat dograđen u 18. stoljeću. Bio je građen u gotičkom stilu, o čemu svjedoči oblik zazidanih prozora na crkvi i zvoniku. Umjesto njih su u doba obnove u 18. stoljeću otvoreni polukružni, barokni prozori. Crkva i franjevački samostan uništeni su 1993. god. za Domovinskog rata. Autentično rekonstruiran samostan s crkvom otvoren je u kolovozu 2006. godine, nakon najveći i najskuplji projekt obnove u ratu porušenih sakralnih objekata.

Rijeke Bijela i Karinšica

Karinske utvrde i Karin kroz povijest – izdvojene su ovdje kao zasebna tema, zato što ćete se u vožnji ovim područjem sigurno zapitati zašto, otkuda i otkada na ovim prostorima tolike utvrde, čiji se kameni tornjevi, kule ili ostaci, na upečatljivim uzvisinama, vide kamo god pogledate. Tragovi naselja na području Karina datiraju još u vrijeme Ilira, što znamo po ostacima keramike i hrama božice Latre, i Rimljana, kada se zvao Corinium i imao npr. amfiteatar. Nakon doseljenja Hrvata ovdje je središte hrvatskog plemena Karinjana (ostaci oltarne pregrade s natpisom). Grad drže Gusići, potom Karlovići, od 1527. Turci, potom Mlečani i opet Turci do 1685. Na obližnjoj gradini Miodrag ostaci su utvrde (XIV.-XVII. st.). Karinski feudalci, a kasnije i Turci, gradili su na karinskoj gradini utvrde; ruševine turskog kaštela (četverokutni zid 3 kule), razorenog uglavnom 1647. za Foscolove akcije, vide se još i danas. Pod Turcima postojale su u Karinu i solane, koje su uništene za vrijeme tursko-mletačkih borbi. Karin su Turci definitivno napustili 1685. samostan postoji i danas. Ostaci utvrda što su ih tijekom tisućljeća gradili Iliri, Hrvati, Turci i Mlečani vidljivi su i danas na mnogim uzvisinama oko Karina.

Ljekovito blato

Ljekovito blato ( peloid ) Karinskog mora
Karinsko more smješteno je u Sjevernoj Dalmaciji i predstavlja zatvoreni morski zaljev površine 5,4 km u koji se ulijevaju rijeke Karišnica i Bijela, a upravo u takvom ambijentu miješanja slatke i slane vode te postojanja akumulacijskog prostora u proširenom koritu rijeka formirao se mulj Karinskog mora od kojeg je izgrađena gotovo cjelokupna površina podmorja duž cijele sjeveroistočne, istočne i jugoistočne obale.

Peloid definira se kao rahli, vlažni, sitnozrnasti, organsko-neorganski sediment tla  nastao geološkim zbivanjima i raznim prirodnim razgradnim procesima,a koristi se u terapijske svrhe oblaganjem ili kupkama.  Karinsko blato je dragocjeno sredstvo u terapiji niza bolesti: funkcionalna oštećenja i bolesti lokomotornog sustava,  kožne bolesti, anemije, kronične bolesti žučnih putova, diskinezije i dr.

Savjet: oblaganjem blatom na upalna i bolna područja 2 puta dnevno kroz tjedan dana. 

Rijeka Karišnica izvire na Velebitu u špilji iznad Paulica mlinice, na nadmorskoj visini od 20 – ak metara. Nakon svojih kratkih 2.400 metara toka utjece u Karinsko more gdje se na podrucju zvanom Tuvina formira bocato mocvarno stanište. Karišnica izvire u istoimenoj špilji koja se nalazi neposredno iznad spomenute Paulica mlinice. Špilja je duga oko 120 m, široka 4 -7 m i visoka 2 -3 m. Izvor Karišnice ima karakteristike tipicne za izvore u kršu (krška vrela), koji presušuju u toplijem dijelu godine, dok u kišnoj sezoni naglo nabujaju i mogu biti vrlo izdašni. Vodotok nabuja i tece kroz plitki kanjon do mosta na cesti Benkovac-Obrovac, nakon kojeg se racva oblikujuci jedini otocic u cijelom toku.Kao što smo rekli, Karišnica je krška rijeka koja tijekom ljetnih i jesenskih mjeseci presušuje te se voda u njoj pojavljuje samo nakon obilnih kiša i pljuskova. Ali zato tijekom zimskih mjeseci i u proljece, kada se topi snijeg na Velebitu, Karišnica obiluje cistom i bistrom vodom. Zbog brdovitog i krškog terena Karišnica za vrijeme svoga punog toga proizvodi lijepo rijecno žuborenje.Uništavanje ovakvih plitkih, muljevitih i pjeskovitih plaža poput ušca Karišnice utjece na mnoge vrste ptica i biljaka koje ovise o ovakvim, u Hrvatskoj vrlo rijetkim staništima. žOvo podrucje specificno je svojom posebnošcu u citavoj Europi i u njemu se krije pravo bogatstvo mediteranskog svijeta prirode.

Karišnica i Bijela nalaze se na podrucju Bukovice izmedu Gornjeg i Donjeg Karina sjeverno od grada Benkovca u Zadarskoj županiji. Preventivno zašticeno podrucje obuhvaca tri uvjetno zasebne cjeline: doline/kanjone Karišnice i Bijele te Tuvinu - obalni pojas izmedu dva ušca u ukupnoj površini od 360,29 ha.Vodotok meandrira kroz plitki kanjon uglavnom obrastao šumom alepskog bora. Podrucje kanjona južno od izvor-špilje, kroz koji povremeno tece manji vodotok, slabo je obrasli kamenjar s elementima gariga i niske makije. Na ulaznom dijelu izvor-špilje nalazi se kameni podzid (dio sustava prve mlinice) koji zadržava vodu tijekom cijele godine. Prvi, stari kameni most na rijeci nalazi se tek desetak metara od izvor-špilje, neposredno iza prve (Paulica) mlinice. Pored ove, duž toka nalazi se još 4 napuštene mlinice u ruševnom stanju s pripadajucim sustavom kamenih kanala. U donjem dijelu toka, gotovo na samom ušcu u Karinsko more nalazi se franjevacki samostan Blažene Djevice Marije podignut u XV. stoljecu na ruševinama benediktinske opatije sagradene u IX. stoljecu. Na Milenkovu brdu, južno od izvor-špilje nalazi se Miodrag utvrda/gradina. Od Karina do Paulica mlina vodi makadamska cesta, koju cesto koriste izletnici.

Bijela (Bijela voda, Bijeli potok) izvire unutar izvor-špilje na nadmorkoj visini od oko 180 metara, ispod 351 metara visokog brda Pržun, tece kroz kanjon u dužini od 3.000 m te utjece u Karinsko more. Kao i Krišnica, i ovaj vodotok prima manje kolicine vode iz izvora iznad izvor-špilje. Tok je veci dio godine suh. U svom gornjem dijelu, od izvora pa do mosta ispod Dupora, Bijela tece kroz duboki kanjon karakteriziran strmim obalnim padinama i nizom manjih i srednje visokih slapova. Za razliku od Karišnice, obale kanjonskog dijela Bijele su neobrasli ili slabo obrasli kamenjari, stijene i tocila. Nizvodno od mosta kod Dupora korito se postepeno širi da bi se neposredno prije ušca poprimilo plitki tanjurasti oblik. Najizraženija karakteristika Bijele jest javljanje jednolicno obojenih sedrenih sedimenata, fino mrvicaste, zrnate strukture koji u gotovo cijeloj duljini toka u tankom sloju prekrivaju stijene. Neposredno ispred izvor-špilje vidljivi su ostaci kanala i pojilišta za stoku. Na izlazu iz kanjona, 200-tinjak metara od lijeve obale Bijele nalazi se napušteni zaselak Dupori tradicionalne kamene arhitekture, oivicen brojnim suhozidima, napuštenim vrtovima i nasadima badema.

bottom of page